Vannak, akik a világ nyolcadik csodájaként tartják számon a vidéki angol kerteket. Ehető és dísznövények buja keveredése, helyenként gyümölcsfák, esetleg egy-két kószáló tyúk, és ha még mindig maradt üresen föld, azt gyorsan beültetik virággal. Ezeket a kerteket nem a szabályos sorok, a mérnöki tervezés jellemzi: sokkal inkább a fajok gazdagsága, természetes összevisszasága, szabadsága.
Egyesek szerint az 1340-es években pusztító fekete himlő járványban olyan sokan vesztették életüket, hogy számos falusi földterület gazdátlanul, így művelés nélkül maradt, megteremtve ezzel annak a lehetőségét, hogy a járványt túlélő szabad kisbirtokosok szerezzék meg ezeket. A kisbirtokosokat pedig jobban érdekelte az élelem előteremtése, mint a dísznövénytermesztés. Volt ezért jószág - főleg disznó - méhkaptár, a növények közül pedig elsősorban a betegségek gyógyítására vagy az ételek ízesítésére alkalmasakat ültették. A legelterjedtebb a körömvirág (Calendula) volt, ezt a vaj és a sajt színezésére használták. Népszerű volt a rezeda (mignonette), a kankalin (primrose) és az árvácska (pansy) is. Később terjedt el a „pusztán” csak díszítő elemként ültetett törökszegfű (sweet william) és a mályvarózsa (hollyhock).
A szabadon kószáló állatokat sövénnyel igyekeztek távol tartani. Nagy segítség volt ebben a galagonyabokor (hawthorn), a szeder (elderberry), a karácsonykor díszként is használt magyal (holly).
Ki ne hallott volna a népszerű angol almaborról, a ciderről? Kevesebban tudják azonban azt, hogy körtebor (perry) is létezik, nyilván a kertben termett alma és körte adta készítésükhöz az alapanyagot.
A szabálytalanságban megmutatkozó harmónián kívül a természetes anyagok használata tette a kerteket oly nagyszerűvé. A kerítés, a kapu, a lugas, a kerti pad fából készült, az ösvény pedig kőből. A kellemes illatról az ezernyi rózsafaj gondoskodik, amelyek az angol vidéki kert elmaradhatatlan növényei. A középkori bokor- és kúszórózsákat (shrub roses, climbing roses) mára már felváltották a tearózsa hibridek. Az isteni illatról a parlagi rózsa és a damaszkuszi rózsa gondoskodott, az utóbbit ma már kimondottan parfümgyártáshoz is több helyen termesztik.
A kert varázsát számos gyermekdal is megőrizte. Ezek egyik legnépszerűbbikét Jimmie Rodgers dolgozta fel. Kiváló segítséget nyújt a nyelvtanulóknak abban, hogy minél több növény- és állafaj nevét sajátítsák el angolul. Hallgassuk csak! Vajon hány fajra ismerünk rá?
Íme, a dal szövege:
How many kinds of sweet flowers grow
In an English country garden?
I'll tell you now of some that I know
And those I miss you'll surely pardon
Daffodils, heart's ease and phlox
Meadowsweet and lady smocks
Gentian, lupine and tall hollyhocks
Roses, foxgloves, snowdrops, forget-me-nots
In an English country garden
(In an English country garden)
How many insects come here and go
Through our English country garden?
I'll tell you now of some that I know
And those I miss you'll surely pardon
Fireflies, moths and bees
Spiders climbing in the trees
Butterflies that drift in the gentle breeze
There are snakes, ants that sting
And other creeping things
In an English country garden
(In an English country garden)
How many songbirds fly to and fro
Through our English country garden?
I'll tell you now of some that I know
And those I miss you'll surely pardon
Bobolink, cuckoo and quail
Tanager and cardinal
Bluebird, lark, thrush and nightingale
There is joy in the spring
When the birds begin to sing
In an English country garden
(In an English country garden)
Robin (robin, robin) don't forget the robin...
(Don't forget the robin, robin)
Robin (robin, robin) don't forget the robin...